четверг, 21 февраля 2013 г.

Нова Довідка №4-ОПП: ФО-П, адвокат


Після мого звернення до Державної Податкової Служби України за податковою консультацією (див. у першому повідомленні у моєму блозі), вийшов Лист ДПС України від 17.01.2013 р. N 1004/7/18-3117 «Щодо порядку видачі довідок за формою N 4-ОПП адвокатам».
У цьому Листі серед роз’яснень, які повторюють «Узагальнюючу податкову консультацію щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів)», затверджену Наказом ДПС України від 24.12.2012 р. N 1185 р., містяться також цікаві положення, які підтверджують висловлену мною раніше правову позицію. Так, ДПС України фактично погоджується з можливістю особи здійснювати діяльність як адвокат і бути ФО-П, а також роз’яснила, що у такому випадку у Довідці №4-ОПП слід записати "Фізична особа - підприємець, адвокат". Для отримання такої довідки, фізична особа повинна подати заяву за ф. N 5-ОПП з позначкою "Зміни" та копію документа, що підтверджує її право на ведення незалежної професійної діяльності.
Разом з тим, фіскальний орган залишив без відповіді питання, як вести облік отриманих доходів та за якими ставками сплачувати податки від діяльності такої «подвійно» самозайнятої особи.
На моє усне звернення по телефону до місцевої ДПІ за відповідними роз’ясненнями, мені повідомили, що не знають відповіді. Точно так відповіли і в Управлінні Пенсійного фонду на запитання, чи потрібно мені додатково ставати на облік у них як адвокат, а не лише як ФО-П. Тому я вирішив «озброїтись» раніше отриманими роз’ясненнями, Листом ДПС від 17.01.2013 року та особисто відвідати ці органи. Вважаю важливим дізнатись позицію органів на місцевому рівні, адже, саме вони здійснюють первинний контроль та облік доходів від моєї діяльності.
П.С.: рахунок в банку №2620…. як адвокат я відкрив у найближчому відділенні «Приват Банк» ще до ознайомлення із роз’ясненням ДПС від 17.01.2013 року без будь-яких труднощів, і цей рахунок успішно поставлений на облік у ДПІ.
Про результати моїх подальших практичних дій щодо реалізації конституційного права на підприємницьку діяльність і надання правової допомоги як адвокат читайте у наступних повідомленнях у моєму блозі.

Нижче наводжу витяг із Листа ДПС від 17.01.2013 р. N 1004/7/18-3117:
«… Виходячи з викладеного фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності. При цьому чинним законодавством не заборонено фізичній особі, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, бути підприємцем та здійснювати іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом.
Відповідно до пункту 6.9 розділу VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. N 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за N 1562/20300, зі змінами (далі - Порядок обліку), взяття на облік фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, здійснюється за місцем постійного проживання на підставі поданих такою особою документів, визначених підпунктом 6.9.1 пункту 6.9 розділу VI Порядку обліку.
Після взяття на облік таким особам видається (направляється) довідка за ф. N 4-ОПП, у якій перед прізвищем, ім'ям та по батькові обов'язково вказується вид професійної діяльності, наприклад, "Приватний нотаріус", "Адвокат".
Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа здійснює незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується в органах ДПС як фізична особа - підприємець.
У такому випадку фізична особа подає до органу ДПС заяву за ф. N 5-ОПП з позначкою "Зміни" та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності. У довідці за ф. N 4-ОПП перед прізвищем, ім'ям та по батькові такої особи вказується "Фізична особа - підприємець" та вид професійної діяльності, наприклад, "Фізична особа - підприємець, адвокат".
Звертаємо увагу, що відповідно до статті 3 Закону України "Про нотаріат" нотаріус не може займатися підприємницькою діяльністю, тобто не може бути фізичною особою - підприємцем.
Також з метою ідентифікації фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, в АІС "Реєстрація платників податків" в полі "примітка" необхідно зазначати вид незалежної професійної діяльності (приклади заповнення окремих полів в БД додаються)».

Комментариев нет:

Отправить комментарий